Rekrytointi

AVOIMET TYÖPAIKAT

Olemme palkanneet monia viimeisen vuoden aikana ja tarvitsemme edelleen LISÄÄ HENKILÖSTÖÄ tehtaallemme PIETARSAAREEN.

Hilltip on Euroopan johtava teiden talvikunnossapitolaitteiden valmistaja pick-upeille ja kevyille kuorma-autoille. Olemme osa Ruotsalaista teknologiakonsernia Sdiptech Ab (publ) ja meillä on tytär-yhtiöt Saksassa ja Yhdysvalloissa. Vuonna 2022 liikevaihtomme oli 20,5 miljoonaa euroa, josta 95 % muodostui viennistä, pääasiassa Eurooppaan ja Yhdysvaltoihin. Kuluvalle vuodelle olemme budje-toineet 30 % liikevaihdon kasvua.

Olemme vahvassa kasvu- ja kehitysvaiheessa ja voimme siksi tarjota Sinulle erittäin mielenkiintoisen kasvumatkan yhdessä asiakkaidemme, kumppaneidemme ja henkilöstömme kanssa.

SALES ACCOUNT MANAGER

Join Hilltip, the leading manufacturer of road maintenance equipment in Europe crafted for pickups and light trucks. Boasting a 95% export rate, Hilltip has established subsidiaries in both Germany and the USA, proudly operating under the umbrella of the Swedish technology group Sdiptech Ab (publ).

Take the next step in your career by becoming a valuable part of our growing sales team. This is an exciting opportunityy in a stable and expanding company within an international business environment. Your journey towards professional growth starts here at Hilltip.

Sales Account Manager Job Responsibilities:

  • Develops new business by analyzing current account potentials; initiating, developing, and closing sales; recommending new applications and sales strategies to sales accounts.
  • Identifies potential in accounts by studying current business; identifying and evaluating additional needs; analyzing opportunities.
  • Initiates sales process by building relationships; qualifying potential; scheduling appointments.
  • Develops sales by making initial presentation; explaining product and service enhancements and additions; introducing new products and services.
  • Closes sales by overcoming objections.
  • Contributes information to sales strategies by evaluating current product results; identifying needs to be filled; monitoring competitive products; analyzing and relaying customer reactions.
  • Update job knowledge by studying industry trends.
  • Estimated travel in business, 30-50 days / year.

Sales Account Manager Skills and Qualifications:

  • Customer focused
  • Establishing partnerships/alliances
  • Prospecting skills
  • Meeting sales goals
  • Fostering teamwork
  • Planning
  • Building relationships
  • People skills
  • Initiative
  • Emphasizing excellence
  • Technical know-how

Preferred Education and Experience Requirements:

  • Preferred Bachelor’s degree with a concentration in technical or marketing, advertising sales, or business administration.
  • Fluent in English, Swedish and Finnish, any other language would be considered as a plus, like German, French, Spanish or Italian.
  • 2+ years sales experience in B2B.
  • Stable employment history.
  • If you do not qualify to some of requirements above, attitude is anyhow the most important of them all.

Please submit your application by January 21, 2024, to info@hilltip.com or through the form below.

More information about the vacant position is provided by Frank Mäenpää at 050 5983026 or frank.maenpaa@hilltip.com

Etsimme nyt kasvavaan tiimiimme:

HITSAAJIA, TIG / MIG

Työtehtäviisi kuuluu pääasiassa:

  • lumiaurojen ja hiekanlevittimien hitsaus
  • aikaisempi kokemus katsotaan eduksi

Arvostamme avointa asennetta uuden oppimiseen ja koulutamme sekä autamme sinua menestymään tehtävissäsi. Tarjoamme vakaan työpaikan, osaamisen ja vastuualueen mukaisen kilpailukykyisen palkan sekä mukavat työkaverit uusissa, moderneissa tiloissa.

Palkkaamme heti sopivien henkilöiden löydyttyä. Lähetä CV:si mahdollisimman pian osoitteeseen daniel.asplund@hilltip.com tai alla olevan lomakkeen kautta.

Lisätietoa avoimista työpaikoista antaa: Tehdaspäällikkö Daniel Asplund 044-7812485, daniel.asplund@hilltip.com

HAE TYÖ

Etunimi *
Sukunimi *
Syntymäaika (pp.kk.vvvv) *
Lähiosoite
Postinumero
Kaupunki/kunta *
Puhelinnumero *
Sähköposti *
Ajokortti
Tällä hetkellä Työskentelen
Työtön
Opiskelija
Muu, mikä
Koulutus / Kurssit

Työkokemukset / Aikaisemmat työpaikat
Harrasteet
Kiinnostavat työtehtävät After sales
Asentaja
Asiakaspalvelu
Hitsaaja
Kesätyö
Logistiikka
Mekaniikkasuunnittelija
Myynti